Krvavé ostrí (Sarah J maas)

Recenzia knihy Skleněný trůn 0,1 – 0,5 – Krvavé ostří (Sarah J. Maasová)

Tak ako zvyknem robiť aj u iných kníh, aj teraz píšem recenziu bezprostredne po prečítaní knihy. Vážne knihu som dočítala ani nie pred minútou. Podľa mňa je to tak lepšie, pretože sa človek dokáže lepšie vcítiť do toho čo píše a ľahšie vyjadrí všetky emócie ktoré zažil pri čítaní. Ale aby som sa dostala ku knihe…

Krvavé ostrí (Sarah J maas)Názov: Krvavé ostří
Autor: Sarah J. Maasová
Séria: Skleněný trůn (poviedky)
Český preklad: Ivana Svobodová
Forma: Brožovaná väzba
Počet strán: 408
České vydanie: CooBoo, 2017
Žáner: Fantasy
Pôvodný názov:  The Assassin’s Blade (Throne of Glass, #0.1-0.5)
GoodReads Kúpiť Web autorky

Staňte se svědky vzestupu a pádu Celaeny Sardothien coby adarlanského zabijáka!

Celaena Sardothien je nejobávanějším zabijákem celého Adarlanu, ale jako obyvatelka Tvrze vrahů musí bezvýhradně poslouchat svého pána Arobynna Hamela. Aby prokázala a prověřila své schopnosti, je nucena se vydat na několik odvážných misí. Ocitne se tak na vzdálených ostrovech, uprostřed nemilosrdné pouště i na výpravě za osvobozením otroků. Ne vždy ale jedná v souladu s Arobynnovými příkazy a za to by mohla zaplatit vlastním životem…

Krvavé ostří je zbierka piatich poviedok, ktoré sa dejovo odohrali pred začiatkom série Sklenený trún. Poviedky sú usporiadaná chronologicky a popisujú udalosti, ktoré viedli k uväzneniu Celaeny v soľných baniach. Každá z týchto poviedok odhaľuje jej narastajúce city k Samovi a zároveň, každá z nich dáva čitateľom možnosť ešte lepšie spoznať Celaenu a jej osud, ktorý si chtiac nechtiac spečatila sama.

Po bezprostrednom prečítaní knihy som plná emócií, ktoré u mňa kniha dokázala vyvolať. Zhltla som ju veľmi rýchlo. Počas čítania som si veľmi obľúbila Sama, s každou ďalšou prečítanou stránkou som ho milovala čím ďalej tým viac a chcela som, aby sa kniha nikdy neskončila. Pretože som vedela ako sa skončí. Nechcela som to. Stále to nechcem.

Keď som knihu čítala mala som pocit, akoby aj dej, v nej zachytený, neustále gradoval. Každá jedna poviedka bola lepšia a napínavejšia ako tá predchádzajúca. Až všetky skončili v grandióznom finále.

Som veľmi rada, že sa autorka rozhodla napísať tieto poviedky a odhaliť tak čitateľom, dej ktorý sa odohral pred začiatkom príbehu. Takto dodala celej svojej sérií na uveriteľnoti, pretože čitatelia vidia, že postavy v sérií sú skutočné a každá z nich žila svoj vlastný život pred začiatkom a žije ho aj po ukončení poslednej knihy (teda pokiaľ po dlhej a strastiplnej ceste neprišla o život).

Ako som napísala už vyššie, kniha sa mi nemierne páčila. Je vidieť, že autorka je už pomerne vypísaná a nerobí začiatočnícke chybičky krásy. Celú dejovú líniu má dokonale premyslenú tak, aby do seba všetko hladko zapadlo. Napätie v knihe sa strieda s nezameniteľným ostrým humorom Celaeny. V príbehu sa tiež nachádzajú sladšie a romantickejšie časti, ktoré celý dej prevzdušňujú a odľahčujú. V mojom prípade dostáva kniha plných päť bodov a jej prečítanie vám nesmierne odporúčam. Najmä ak máte radi fantasy príbehy s vymysleným celým svetom.

Len otázka na záver, prečo sa musia  tie nádherné zlaté písmenká na obálke vždy počas čítania ošúchať? Ach jo…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.