Môj Bullet Journal

Ako si vybrať správny zošiť na Bullet Journal?

Ako si vybrať správny zošiť na Bullet Journal?

Na Bullet Journale najviacej milujem, že si ho viete úplne prispôsobiť svojim potrebám a preferenciám. A to od výberu zošita až po konečné rozloženie strán. Dnes sa zameriame práve na výber zošita v ktorom si budeme Bullet Journal viesť.

Veľkosť zošita pre Bulleto Journal

V prvom rade by sme si mali zvoliť správnu veľkosť zošita. Toto je prvá zástavka, je zbytočné prehľadávať obchody, ak neviete akú veľkosť hľadáte. Nasledujúce otázky by vám mali pomôcť s výberom správnej veľkosti.

Využitie

V prvom rade sa treba zamyslieť načo budete Bullet Journal využívať. Je veľa rôznych ciest a možností ako BuJo používať. Ako príklad môžem uviesť: osobný diár, pracovný diár, denník, zápisník, všetko v jednom, … .

Veľkosť písma

Máte veľké písmo a potrebuje veľa priestoru? Asi by ste sa mali zamerať na veľkosti A4, alebo A5. Máte malé písmo a stačí vám menší priestor? V tomto prípade môžete siahnuť po veľkosti A6, poprípade A5. Opäť jedna dôležitá otázka, na ktorú si musíte odpovedať predtým, ako sa pustíte do výberu správneho zošita.

Množstvo poznámok

Budete Bullet Journal používať na zaznamenávanie si všetkých poznámok a postrehov, ktoré vás za deň napadnú, alebo ho budete používať, len ako hrubú osu dňa? Máte v práci/osobnom živote veľa poznámok, ktoré si potrebujete zaznamenať a vrátiť sa k nim neskorej, keď budete mať viacej čas?

Budem Bullet Journal nosiť?

Posledným ale zato veľmi dôležitým faktorom, ktorý vám môže pri výbere správnej veľkosti zošita pomôcť je fakt, či budete Bullet Journal nosiť neustále so sebou, alebo vám bude ležať doma na stole. Ak ho budete prenášať so sebou zvolíte si asi menšie verzie zošitov, no zato s odolnejšími doskami. Ak ho budete mať neustále na stole, či už doma, alebo v práci, môže siahnuť po väčších rozmeroch s menej pevnými doskami.

Vnútorný dizajn Bullet Journalu

Dobre keď už vieme, akú veľkosť zošita budeme hľadať, môžeme sa zamerať na vnútorný dizajn – čiže vzhľad strán. Vnútorný dizajn zošitov môžeme rozdeliť na štyri kategórie. Tuto ide len o vaše preferencie načo budete Bullet Journal využívať.

Čistý zošit – ak máte málo písomných poznámok, ale budete si do zošita veľa kresliť je najlepšou formou čistý zošit, pretože v ňom vám nebude v obrázkoch nič prekážať.

Linajkový zošit – ak máte veľa poznámok, ale kresliť nebudete vôbec je dobré siahnuť po linajkovom zošite, vďaka ktorému sa vám budú lepšie a ľahšie písať poznámky.

Štvorčekový zošit – štvorčekový zošiť využijete v tom prípade, ak si chcete do zošita ukladať veľké množstvo grafov.

Bodkový zošit – je to najčastejší a nerozšírenejší dizajn používaný pri Bullet Journaloch. Vďaka bodkám sa vám do zošita budú ľahko písať poznámky. Bodky vám budú slúžiť ako vodítka pri kreslení grafov, ale zároveň vám nebudú vôbec prekážať pri kreslení ilustrácií. I ja používam pre svoj BuJo práve bodkový zošit.

Dizajn – obal Bullet Journalu

Posledný faktor ktorý vás môže pri výbere vhodného zošita ovplyvniť je dizajn vonkajších dosiek. Veľa ľudí hľadí v prvom rade na dizajn, ale podľa mňa je to až posledná zastávka. Pretože v dnešnej dobe je už veľa firiem ktoré robia zošity v rôznych veľkostiach a vzhľadoch. Preto by ste si v prvom rade mali zvoliť veľkosť, potom dizajn strán a až na záver sa pozerať na samotný dizajn zošita. Poprípade aj nejaké vychytávky typu: pútko na pero, uzatváranie na gumičku, počet záložiek, pevnosť dosiek, hrúbka listov,… .

Čo odporúčam a používam ja?

Môj Bullet JournalJa používam zošiť v tvrdých doskách – Leuchtturm 1917. Momentálne končím v prvom zošite, ktorý som používal od marca. Rok 2018 chcem začať už v novom.

Môj zošit má tvrdé dosky, 249 očíslovaných bodkových strán, obsah, dve záložky, gumičku na uzatváranie.

Tento zošit mi úplne vyhovuje, pretože je dostatočne skladný, ale zároveň je v ňom veľa priestoru na písanie. Bodkové stránky mi umožňujú ľahšie navrhnutie dizajnu týždňa a zároveň mi neprekážajú pri kreslení ilustrácií a okresných prvkov.

K svojmu zošitu mám aj pútko na pero v rovnakej farbe, toto pútko však nieje štandardnou výbavou zošita a musí sa dokúpiť zvlášť.

Aké zošity používate na Bullet Journal vy?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *